Krst

Ježiš povedal: ˝Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal.˝ (Mt 28, 19 – 20)

Krst je prvá a najpotrebnejšia sviatosť, ktorou sa človek oslobodzuje od hriechov, stáva sa Božím dieťaťom a členom Kristovej Cirkvi. Krst rozvíja spoločenstvo s Bohom, vtláča človekovi do duše nezmazateľný znak.

Rodičia sú povinní postarať sa, aby ich dieťa bolo pokrstené čím skôr, v prvých týždňoch života.

Podmienkou pre pokrstenie dieťaťa je, aby o krst požiadali rodičia, aby sľúbili, že ho budú vychovávať podľa Božích prikázaní a náuky Cirkvi, a aby sami žili príkladným kresťanským životom, teda aby bola opodstatnená nádej, že dieťa bude vychovávané v katolíckom náboženstve. Znamením tejto nádeje je sviatostné manželstvo rodičov, pravidelný duchovný život a prijímanie sviatostí. Ak taká nádej chýba, má sa krst odložiť.

Aby niekto mohol prijať úlohu krstného rodiča, je potrebné:

Pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej cirkvi, môže byť pri krste jedine spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu.

Krstnými rodičmi nemôžu byť tí, ktorí žijú spolu bez uzavretia sviatostného manželstva v kostole.

Sviatosť krstu sa v našej farnosti vysluhuje v nedeľu. Predkrstné poučenie je v sobotu pred vysluhovaním sviatosti krstu o 8.30 na fare. Dieťa na krst prihlasujú rodičia v týždni pred vysluhovaním sviatosti krstu na fare. K prihláseniu je potrebné priniesť rodný list dieťaťa.

Krst nie je len obyčajné uvítanie do života. Nie je to jednorazová záležitosť. Krst je proces. Obradom krstu sa nič nekončí, ale naopak všetko sa začína. Dieťa sa stáva Božím dieťaťom. Je to veľké privilégium a zodpovednosť zároveň.