Sviatosť manželstva

„Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu… Tak sú aj muži povinní milovať, svoje manželky ako vlastné telá… Aj vy, každý jeden nech miluje svoju manželku ako seba samého. A manželka nech si ctí muža.“ (Ef 5, 25 – 33)

Manželskú zmluvu, ktorou muž a žena vytvárajú medzi sebou dôverné spoločenstvo života a lásky, ustanovil Stvoriteľ a vybavil vlastnými zákonmi. Svojou prirodzenou povahou je zameraná na dobro manželov, ako aj na plodenie a výchovu detí. Manželskú zmluvu medzi pokrstenými Kristus povýšil na hodnosť sviatosti. Preto medzi pokrstenými nemôže existovať platná manželská zmluva, ktorá by nebola sviatosťou.

Charakteristickými prvkami manželstva sú jednota a nerozlučiteľnosť. Ježiš tým ale neuložil manželom neúnosné a príliš ťažké bremeno. On sám dáva silu a milosť žiť manželstvo v novej dimenzii Božieho kráľovstva. Ak manželia budú nasledovať Krista, ak zaprú seba samých a vezmú na seba svoj kríž, budú môcť pochopiť pôvodný zmysel manželstva a s Kristovou pomocou podľa neho žiť.

Manželstvo sa zakladá na súhlase manželov, t.j. na vôli vzájomne a definitívne sa darovať s cieľom žiť vo vzájomnej a plodnej lásky. Kresťanská rodina je miesto, kde deti dostávajú prvé ohlasovanie viery. Preto sa rodina právom volá ,,domáca cirkev“, spoločenstvo milosti a modlitby, škola ľudských čností a kresťanskej lásky.

Požiadať o uzavretie sviatosti manželstva musia obidvaja snúbenci na farskom úrade minimálne šesť mesiacov pred plánovaným termínom sobáša.

Na Matričnom úrade v Oravskom Veselom snúbenci vyplnia tlačivo: Žiadosť o uzavretie manželstva. K jeho vypísaniu je potrebné doniesť rodné listy a občianske preukazy.

Pred sobášom je potrebné absolvovať predmanželskú prípravu.