Spoločenstvá vo farnosti

Spoločenstvo Adonai

Je otvorené kresťanské spoločenstvo. Tvorí ho približne dvadsať mladých ľudí, ktorí žijú Božiu lásku najlepšie ako vedia a chcú ju rozdávať ostatným. Ako spoločenstvo funguje od roku 2019. Nadviazalo tak na už existujúce stretká mladých. Stretávajú sa približne dvakrát za mesiac, kde sa spoločne rozprávajú, modlia sa a zabávajú.

V našej farnosti vidíme mnoho mladých ľudí, ktorí žijú svoju vieru osamote, túžime však po našom zjednotení. Veríme, že len keď je viera žitá a zdieľaná s inými, vtedy je skutočne živá a premieňa tento svet. Rovnako túžime, aby aj ľudia, ktorí ešte nepoznajú Pána Boha zakúsili jeho dobrotu. Spoločenstvo je pre nás bezpečným miestom, kde môžeme spoločne rásť vo viere a bližšom spoznávaní Pána Boha, môžeme byť samými sebou, rozvíjať svoje talenty, podporovať sa v dobrých aj zlých časoch, budovať úprimné vzťahy, spoločne tráviť čas a modliť sa. Svojou aktivitou chceme dosiahnuť, aby sa nám v našej farnosti krajšie a lepšie žilo. Preto pomáhame aj pri organizovaní detských a mládežníckych táborov, pri príprave birmovancov či iných činnostiach. Aktuálne pomáhame s vysielaním sv. omší.

Radi medzi seba prijmeme každého, kto chce byť súčasťou nášho spoločenstva. V prípade akýchkoľvek otázok nás môžete kontaktovať na našej mailovej adrese spolocenstvoadonai@gmail.com alebo na instagrame @spolocenstvo.adonai

Modlitby matiek

Modlitby matiek (MM) sa začali v roku 1995 v Anglicku. V tom čase dve staré mamy – Veronica a jej švagriná Sandra pocítili túžbu odovzdanejšie sa modliť za svoje deti. Mesiac sa modlili každý deň tretí desiatok radostného ruženca, aby poznali Pánovu vôľu. Po mesiaci sa stretli s ďalšími matkami, ktoré mali problémy so svojimi deťmi, a tak vznikla prvá skupina Modlitieb matiek. Poznali, že Pán Ježiš chce, aby matky odovzdávali svoje deti do jeho rúk, aby on mohol konať v ich životoch. Za necelé dva roky sa MM rozšírili do celého sveta a dnes sú skupinky modliacich sa matiek vo vyše 80 krajinách na celom svete.

Aj na Slovensku je množstvo skupín MM. Na utvorenie skupinky stačia dve matky (najviac však osem), ktorí si dôverujú.

Stretávame sa v malých skupinkách už od roku 2010 raz do týždňa, vždy v tú istú hodinu a v ten istý deň. Modlíme sa, aby Pán poslal do našich skupiniek všetky mamy, ktoré tam on chce mať a ktoré to potrebujú. Na MM sa ani jedna mama nemodlí sama. Skrze tieto modlitby zažívame hlboký pokoj a požehnanie, lebo sa osobne stretávame s Ježišom.

Prostredníctvom piesne prosíme Ducha Svätého hneď na začiatku, aby viedol naše stretnutie, prosíme za ochranu, odprosujeme a odpúšťame, modlíme sa za jednotu srdca a mysle všetkých v skupinke, chválime Pána piesňou a modlitbou, čítame Sväté písmo, pri ktorom sa zdieľame s ostatnými matkami so svojimi problémami. Snažíme sa porozumieť tomu, čo Pán chce každej jednej z nás osobitne povedať. Navzájom si neradíme, ale všetky problémy vkladáme do modlitby a prosíme Pána Ježiša o jeho pohľad a riešenie. Odovzdávame do rúk Pána Ježiša svoje deti s veľkou dôverou, že on ich miluje najviac a len on vidí aj v skrytosti.

Na každom stretnutí sa modlíme z knižočky Modlitby matiek. Modlitby matiek sú modlitby srdca. Prijmime jednoduchosť týchto modlitieb, lebo cez ňu sa naučíme Pánu Bohu úplne dôverovať.

Naše modlitby trvajú približne hodinu. MM je čas matiek na stretnutie s Pánom Ježišom. Je to čas veľkých milostí. Pri našich modlitbách sedíme okolo stola, na ktorý položíme kríž, Sväté písmo, sviečku a košík, do ktorého na záver stretnutia vkladáme papierové krúžky s menami našich detí a tých, ktorých chceme odovzdať do Ježišových rúk. Spiritualita MM je spiritualita života Panny Márie. Ako matky sme pozvané žiť život podľa príkladu Panny Márie, život modlitby, odovzdanosti, dôvery, lásky, trpezlivosti.

Každý štvrťrok sa matky z MM stretávajú aj na modlitbovom trojdní, ktoré sa v rovnakom čase koná na celom svete. Sú to modlitby odprosenia, odpustenia a modlitby chvál. Tieto modlitby sú otvorené pre všetkých ľudí dobrej vôle.

Škapulliarske spoločenstvo

Škapuliarske spoločenstvo vzniklo v máji 2018. Vzniku spoločenstva predchádzala silná túžba niečo v živote zmeniť, niekam sa posunúť. Každý z nás má v živote nejaké ideály niekoho koho obdivuje a dôveruje mu. My sme si vybrali Pannu Máriu. Mária je verná a plní svoje prisľúbenia, je odvážna a absolútne dôveruje Bohu.

S pôvodných siedmych členov sme sa rozrástli na 20 stabilných členov, ale napriek tomu sme otvorené spoločenstvo pre kohokoľvek. Veková kategória je od 20 do 70 rokov. Máme si čo povedať zo všetkými vekovými kategóriami. Stretávame sa vždy v prvú stredu v mesiaci, v kostole.

Túžbou spoločenstva bolo chváliť Boha, ctiť Pannu Máriu a vzájomne sa zdieľať. Víziou nášho spoločenstva je rozširovať úctu k Panne Márii a meniť svoje životy od seba. Učiť sa pokore, byť láskavejší , ústretovejší voči svojim blížnym a hlavne prestať sa báť toho čo nás čaká a absolútne dôverovať Nebeskému Otcovi, že sa o nás vždy postará.